• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://twitter.com/
Site Haritası
Takvim

TKP - Komünist Ozan

 

TKP[1]

 

Nice canlar şehit düşerek kanlarıyla yazdılar şanlı tarihini. On beşler Karadeniz de canlarını senin yaşaman için verdiler. Bir hurda tekneyle Karadeniz'in derinliklerine ölüme daldılar. Seni ölümsüzleştirmek için.Ve ölümsüzleştirdiler sinsice gelen ölümü kucaklarken.
 
Ve sen yaşadığın için katliam durmadı.
İşkenceler
Göz altılar
Göz altılarda ölümler durmadı. Ama sana gönül verenlerde geri durmadı. Orak çekiçli kızıl bayrağı bu topraklar üstünde dalgalandırmak için, mücadelede durmadı.
Can pahasına.
Kan pahasına ismini kazıdılar.
TKP diye yüreklerine.
Ve bir daha çıkman zor oldu çıkamadın yüreklerimizden.
 
Neferlerin işkencelerde can verirken, çoğu da sürgünde yaşamaya mecbur edildi.
 Nazım Hikmet, İsmail Bilenler ve daha niceleri sürgünde yaşadılar, sürgünde öldüler. Suçları seni sevmekti. TKP ye gönül vermekti suçları. TKP yi sevdikleri için ölümü kucakladılar. Ölümü kucaklarken de orak çekiç bayrağa sarıldılar.
 
Ve ölümler,
sürgünler,
işkenceler
yıldıramadı neferlerini. Hep seni bağırlarına bastılar. Her darbede, her baskında, gözlerinden fazla sevdiler seni. Canlarından fazla korudular, gizlendiler yerin altına. Canlarından çok seni sevdikleri için önce seni sakladılar.
Darbeler dedik, hani birilerinin anti emperyalist dediği cuntacı generallerin her beş yılda, on yılda bir anti emperyalistleri yok etme girişimleri. En son 12 eylül 1980 de geldi. Ve senin varlığına sahip çıktığı ve adını canından fazla koruduğu için
16 kasım 1982 de Mustafa Hayrullahoğlu (Deniz) yoldaşı aramızdan kopartıp aldılar.
Ama adını kopartamadılar yüreklerimizden.
 
Tarihinde de olduğu gibi meydana yeni dönekler çıkana kadar, yeni işbirlikçiler türeyene kadar. Ama hepsi nafile ne kadar dönek, ne kadar işbirlikçi, gammazcı satılmış olsa da 15-16 haziranların yaşandığı bu topraklarda seni yok edemezler. Sana canını  feda eyleyen yüreklerden. Çünkü seni1920 ler den günümüze, Baku deki Bolşevik ruhun kazandırmıştır.
Savaşkanlığın,
İşçi sınıfı içinde yığınlarla örgütlenme anlayışındır, şanlı tarihinle beraber bu günlere taşıyan.
 
Ama, içimizden çıkarttığımız bu dönekler seni, bölmeye, parçalamaya çalıştılar. Kimileride içini boşaltıp, Bolşevik ruhunu alıp, düzene teslim etmeye çalıştılar.
Dönekler, döndüler yönlerini kıbleye, dönmeyenler yine taşıdılar o Bolşevik ruhu, ve de taşıyorlar da. Dönekleri geçtik bir yana,birde ismini gasp edenler çıktı meydana. Dün seni solcu olmamakla suçlayanlar, bu gün gelip ismiyin altına sığındılar. Bu kadar kolaymıy dı senin ismini almak. Kolaymıydı o ruhu taşımadan yüreklerinde, yangından mal kaçırır gibi mirasına konmak.
Ama bu insanlar kolay olanı seçtiler.Mirasıyın üzerindensiyaset yapmak ile yaşam damarlarına kan vermeden, senin yaşaman için mücadele edip barikatlarda can vermeden, kendilerini TKP olarak ilan ediverdiler.
 
Bir yanda dönekler, bir tarafta "İsmini gasp" edenler, öbür tarafta emperyalistler.
Saldıran saldırana. Ne kadar saldırırlarsa  saldırsınlar, seni koruyan, sana göğsünü siper eden, neferlerin var oldukça bunu da atlatacaksın.
Geçmişteki,
ihtilalleri,
tutuklamaları,
ihanetleri,
atlattığın gibi, bunu da atlatacaksın. Ve atlatacağız bu zor günleri, daha fazla mücadeleyle. İşçi sınıfının içinde yeniden filizlendiğin, ve fabrikadaki çarkın dişlilerine,
yeniden hakim olduğun gün, 1920 ler de, Baku de aldığın Bolşevik ruhunla,
ve Leninizm'e bağlılığınla,
İşçi sınıfının öncü partisi
ve proletaryanın
TKP si sen olacaksın.

 

Dursunoğlu Ali

13.07.2001-  Saat: 23.37  -  Pazar

              SARIGAZ

 

 [1] TKP’ nin isminin alınmasından günlüğüme yansıyanlar.


Yorumlar - Yorum Yaz
KİTAP SATIŞ
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret151480